Kwestią, która bardzo często jest poruszana przez kierowców, w szczególności tych początkujących, jest częstotliwość wymiany oleju w samochodzie. Co ile powinno wymieniać się olej? Jeśli interesuje Cię odpowiedź na to pytanie, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Zapraszamy również do serwisu Toyoty Zabrze – olej wymienimy za Ciebie szybko i profesjonalnie. 

Jak często wymieniać olej w samochodzie?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Owszem, są osoby, które powiedzą, że wymiana oleju powinna mieć miejsce po przejechaniu 30 tys. km lub raz na 2 lata. Specjaliści podkreślają jednak, że częstotliwość wymiany oleju powinna następować w dwóch przypadkach: w momencie, w którym mówi o tym instrukcja obsługi lub gdy „domaga się” tego nasze auto. Pamiętaj więc, by sprawdzić instrukcji, co jaki czas powinieneś wymieniać olej w przypadkach eksploatacji w trudnych warunkach.

Dlaczego wymiana oleju jest taka istotna?

Olej w silniku spełnia kilka bardzo ważnych zadań, dlatego też jego wymiana jest niezwykle ważna. Jakie funkcje pełni? Przede wszystkim utrzymuje on silnik w czystości. To właśnie dzięki olejowi we wnętrzu silnika nie zbierają się produkty spalania, które są efektem pracy pojazdu. Przyjęło się, że im więcej dodatków zawiera olej oraz im lepsza jest jego jakość, to tym lepiej będzie on sobie radził z zanieczyszczeniami (wlicza się do nich m in.: kwaśne pozostałości spalania paliwa). Warto tutaj wspomnieć o tym, że dzięki rozwojowi technologii zatarła się granica między ilością dodatków myjących dla olejów przystosowanych do samochodów napędzanych na diesla oraz do silników benzynowych. Jeszcze parę lat temu ilość tych dodatków była znacznie wyższa w przypadku tego pierwszego rodzaju oleju.

Kolejną funkcją oleju w silniku jest chłodzenie silnika.  Z tego też powodu w silnikach znajdują się wymienniki ciepła olej-ciecz oraz chłodnica oleju, a kilka lat temu eksperci zaleci, by w zimowym utrzymywać poziom oleju bliski minimum, a w lecie maksimum.  Teraz ta zależność nie ma większego znaczenia, ponieważ nowoczesne silniki sprawdzają się w każdych warunkach atmosferycznych.