Opony, a właściwie całe koła, to niezwykle ważne elementy naszego samochodu, o które należy szczególnie dbać. Nie tylko ze względu na ich koszt, ale przede wszystkim nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Niewłaściwy sposób i źle dobrane miejsce ich przechowywania mogą prowadzić do uszkodzeń i szybszego zużycia. Dobrym rozwiązaniem jest oferowany przez nas hotel dla opon – sprawdź tę opcję koniecznie! W naszym artykule znajdziecie także inne wskazówki, dzięki którym Wasze koła i opony będą Wam służyć długi czas!

Zabiegi przed przechowywaniem

Aby w nowym sezonie zastać nasz komplet kół lub opon w możliwie jak najlepszym stanie, musimy odpowiednio przygotować je do przechowywania.

Wszystkie elementy powinny być dokładnie wymyte. W pierwszej kolejności czyścimy opony. Pozbywamy się nie tylko oczywistych zanieczyszczeń, błota czy drobnych kamieni. Używając odpowiednich preparatów, możemy usunąć chemikalia, ślady ropy czy benzyny, które działają szkodliwie na gumę.

Często do dokładnego usunięcia zalegającego brudu korzystamy z myjek ciśnieniowych. Pamiętajmy wtedy o zachowaniu odpowiedniej odległości od opony, ponieważ zbyt duże ciśnienie również może ją uszkodzić. Zalecany dystans to minimum 30 centymetrów.

Jeśli chcemy wyjątkowo dopieścić nasze opony, możemy skorzystać z odpowiednich środków pielęgnacyjnych, które dodatkowo wspomogą konserwację gumy.

Decydując się na przechowywanie kół w całości, czyścimy i konserwujemy również felgi. Bezwzględnie należy pamiętać o wysuszeniu wszystkich elementów przed schowaniem kół lub opon do pokrowców czy worków.

Ustawienie kół i opon

Sposób ustawienia opon podczas przechowywania uzależniony jest od tego, czy znajdują się na felgach, czy też nie.

Kompletne koła optymalnie jest przechowywać podwieszone na hakach lub specjalnych linkach. Ewentualnie mogą również leżeć na płasko, jedno na drugim. Korzystając z tego rozwiązania, należy jednak pamiętać, aby regularnie, co kilka tygodni je przestawiać, by uniknąć odkształceń.

Opony przechowywane bez felg powinny być ustawione pionowo, najlepiej na specjalnym stojaku. Również powinno się pamiętać o ich obracaniu o 90 stopni co kilka tygodni.

Hotel dla opon czy warunki domowe?

Właściciele samochodów mogą przechowywać swoje zapasowe komplety opon w warunkach domowych np. w piwnicy lub garażu, ale jest też alternatywa. Teraz bez problemu można skorzystać z wygodnego i profesjonalnego hotelu opon Gliwice.

Odpowiednia temperatura, wilgotność powietrza, wietrzenie i odpowiednie ułożenie tych ważnych elementów samochodu będą zapewnione przez usługodawcę. Dzięki temu mamy pewność, że po sezonie odbierzemy nasze opony w stanie nienaruszonym, gwarantującym bezpieczeństwo jazdy.

Jeżeli jednak decydujemy się pozostawić je pod własną opieką, warto zwrócić uwagę na warunki, w których powinniśmy trzymać nasze opony. Pomieszczenie powinno być suche, chłodne i zaciemnione. Temperatura nie powinna przekraczać 25 stopni, a szczególną uwagę należy zwrócić na narażenie np. na promienie słoneczne lub gorące rury czy grzejniki.

Po każdym sezonie, jak również przed kolejnym opony powinny być dokładnie sprawdzone pod kątem stanu technicznego. Dlatego też serwis Toyota oferuje hotel dla opon, gdzie specjaliści nie tylko zajmą się przechowaniem ogumienia, ale również ewentualnymi naprawami czy renowacją.