Pomysł z zakupem nowego samochodu jest szczególnie korzystnym, gdy spojrzy się na oferty dealerów skierowanych dla klientów korporacyjnych. Firmy mogą liczyć na atrakcyjne formy finansowania, odrębne cenniki i szersze warianty wyposażenia samochodów. Z tych udogodnień mogą skorzystać nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale i osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, wykorzystując zgodnie z prawem samochód firmowy na prywatny użytek.
Kupno auta firmowego nie jest więc niczym skomplikowanym i dobrze jest zapoznać się z proponowanymi przez sprzedających ofertami. Samochody dla firm oferowane są przez autoryzowane punkty sprzedaży określonych marek, komisy samochodowe jak i specjalnych dystrybutorów pojazdów poleasingowych. Sprawdź, jakie oferty finansowania ma dla Ciebie Toyota Zabrze!

Gdzie zakupić auto firmowe?

Opcji zakupu jest bardzo wiele. Auta firmowe mogą być nabyte drogą zakupu bezpośredniego od właściciela, z salonu lub z komisu samochodowego. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, niemniej jednak przedsiębiorca zawsze liczyć może na korzystniejsze oferty finansowania kupna swojego przyszłego samochodu. Jeśli nie wiadomo, jak sfinansować nowy samochód firmowy, to dobrze przejrzeć oferty i sprawdzić różne drogi zewnętrznego finansowania, które będą niedrogie i korzystne z punktu użytkowego i rozliczeniowego dla osób decydujących się na kupno samochodu. Do podstawowych narzędzi finansowania zaliczyć należy:

  • kredyt bankowy,
  • leasing operacyjny i finansowy,
  • dzierżawę długoterminową,
  • dzierżawę z opcją wykupu.

Szczególnie popularnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców jest często nie tyle kredyt na samochód firmowy, co skorzystanie z ofert leasingowych. Leasingiem zajmują się zarówno działy biznesowe banków komercyjnych, jak i specjalnie powołane przez danych producentów samochodów podmioty finansowe. Jest to atrakcyjna oferta pozyskiwania środków na kupno pojazdów. W Internecie można znaleźć wiele przydatnych informacji na temat istniejących wariantów pozyskiwania funduszy od banków.

Czym jest leasing?

Leasing jest formą finansowania, w której to leasingobiorca opłaca pojazd będący jego własnością (amortyzacja + odsetki) albo płaci za korzystanie z samochodu należącego do banku z opcją wykupu. Jest to swoista synteza dzierżawy oraz kredytu. Najczęstszy leasing finansowy opiera się na włączeniu pojazdu w obręb majątku leasingodawcy i to on dokonuje obowiązujących zgodnie z prawem odpisów amortyzacyjnych. Koszt amortyzacji i prowizja stanowią ratę leasingową, którą to przedsiębiorca może wliczyć w koszty funkcjonowania swojej działalności gospodarczej i zmniejszyć dochód w zeznaniu PIT. Jest to bardzo bezpieczna formuła, bowiem wydane leasingodawcy weksle in blanco zawsze zabezpieczone są majątkiem pod postacią samochodu, od którego różnica wartości i tak został spłacona.

Leasing oferowany jest w planach od 12 do nawet 48 miesięcy lub dłużej. Formuła ta jest korzystna i wykorzystywana jest również przy finansowaniu innych rodzajów wyposażenia firmowego. Dla wielu niewiedzących, jak sfinansować nowy samochód może to być idealne rozwiązanie, szczególnie że leasingiem objęte są też pojazdy powystawowe z niewielkim przebiegiem.

Kredyt na samochód dla firmy

Dobrym pomysłem jest również kredyt na samochód firmowy, który to w pewnych sytuacjach może być podciągnięty pod przyznany na preferencyjnych warunkach kredyt inwestycyjny. Plany kredytowania pojazdów dla przedsiębiorstw sięgają nawet 96 miesięcy i często są związane z brakiem obowiązku uiszczenia wpłaty własnej. Co istotne, pojazd trafia bezpośrednio do dyspozycji klienta i to on może przeprowadzać wszystkie odpisy oraz nie jest często tak mocno uwiązany wymogami wynikającymi z dysponowania cudzym pojazdem – np. w związku z wyjazdem poza UE. Kredyty są zabezpieczone wartością pojazdu oraz ewentualnym ubezpieczeniem.

Dlaczego warto wybrać taką formułę finansowania?

Podstawową przyczyną decydowania się samochody prosto z salonu jest niezawodność. Liczne marki oferują rozbudowane programy ochrony gwarancyjnej, obejmujące nie tylko okres finansowania, ale i eksploatacji pojazdu znajdujących się już w obrębie majątku kredyto/leasingo-biorcy. Finansowanie ogranicza koszty zakupu nowego samochodu oraz przyczynia się do zachowania długiej ochrony gwarancyjnej, co automatycznie daje użytkownikom wiarę w  niezawodność i bezproblemową eksploatację samochodu. Najbardziej przekonującą okazuje się jednakże szansa ucieczki od podatku dochodowego i kupno auta w ramach kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa!