Badania techniczne pojazdów są obowiązkiem, który musi spełnić każdy właściciel samochodu. W innym wypadku auto nie zostanie dopuszczone do ruchu. Jakie konsekwencje czekają kierowcę w przypadku braku aktualnych badań technicznych? Jak długo trwa przegląd oraz jakie niespodzianki przygotowaliśmy dla naszych Klientów w serwisie Toyoty Zabrze? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdują się w tym artykule, dlatego zachęcamy do lektury.

Co ile lat konieczne jest wykonanie badań technicznych?

Według rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury właściciele prywatnych aut muszą wykonywać badania techniczne co rok albo co kilka lat. Skąd bierze się taka rozbieżność? Wpływa na to wiek pojazdu – jeśli jest to nowe auto, wtedy termin pierwszego badania wydłuża się do 3 lat od daty zarejestrowania środka transportu. Kolejny przegląd obowiązkowy jest po 2 latach, a następne trzeba już wykonywać, podobnie jak w przypadku innych samochodów, co roku.

Czas trwania badań technicznych

Wykonanie przeglądu nie trwa długo. W większości przypadków przeprowadzenie badań technicznych wraz z wypełnieniem formalności, takich jak wpisanie pojazdu do bazy danych, jaką prowadzi Stacja Kontroli Pojazdów, czy też omówienie stanu technicznego i ewentualnych usterek, zajmuje nie więcej niż 45 minut.

Aby umilić Ci czas oczekiwania, zapraszamy do naszego salonu. Znajdziesz tam prasę do naszego salonu, pyszną kawę i możliwość skorzystania z WiFi.

Badania techniczne, a formalności

Bardzo często słyszymy pytanie, czy nasza Stacja Kontroli Pojazdów przyjmuje Klientów od ręki. Z reguły nie ma większych przeszkód, by wykonać przegląd samochodu Gliwice, jednak zachęcamy Cię do wcześniejszego kontaktu oraz umówienia się na konkretną godzinę. W ten sposób zaoszczędzisz swój czas i nie będziesz musiał czekać w kolejce.

Aby umówić się na wizytę, zachęcamy Cię do wypełnienia formularza rejestracji, który znajdziesz pod tym linkiem: www.serwistoyoty.pl/stacja-kontroli-pojazdow

Przed wykonaniem badania technicznego pojazdu dobrze jest sprawdzić, czy w aucie:

  • znajduje się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy,
  • działają wszystkie żarówki – w większości przypadków brak działających żarówek naprawia się na miejscu.

Pamiętaj też o zabraniu ze sobą dowodu rejestracyjnego, jest on niezwykle ważny!

Czym grozi brak aktualnego przeglądu?

Stwierdzenie braku aktualnego przeglądu technicznego samochodu przez policję może być bardzo kosztowne dla właściciela pojazdu zarówno pod względem finansowym, jak i w kwestii czasu (odzyskanie dowodu rejestracyjnego wymaga wiele cierpliwości i poświęcenia czasu w urzędach). Funkcjonariusz policji nie tylko zarekwiruje dowód rejestracyjny auta, ale też wystawi obowiązkowe skierowanie na badania – na wykonanie przeglądu będziesz mieć zaledwie 7 dni. Dodatkowo policjant może Cię obciążyć mandatem (jego wysokość jest różna, najczęściej w przedziale 20-500 zł). W niektórych przypadkach zdarza się, że auto jest odholowywane na policyjny parking. Warto też wspomnieć o tym, że w wielu ubezpieczalniach wykrycie braku aktualnego badania technicznego skutkuje utratą ważności polisy OC i AC.